Uwielbiamy duże miasta!

6 prostych kroków, żeby kupić mieszkanie. Poradnik dla początkujących.

6 prostych kroków, żeby kupić mieszkanie. Poradnik dla początkujących.

Kupowanie mieszkania może wydawać się procesem skomplikowanym i przerażającym, ale tylko kiedy nie zna się dobrych praktyk potrzebnych, by misję zakończyć sukcesem. Poniżej przedstawiamy 6 prostych kroków, dzięki którym kupowanie mieszkania może stać się procesem przewidywalnym – a przez to – przyjaznym.

Oferta z nowym mieszkaniem
Przejrzyj oferty deweloperów, by znaleźć mieszkanie, które ci odpowiada. Rynek budowlany oferuje dziś mnóstwo możliwości, które biorą również pod uwagę coraz bardziej wymagające gusty potencjalnych klientów. Co dla ciebie jednak jest najważniejsze, to dokładne sprawdzenie dewelopera od którego decydujesz się to mieszkanie kupić. Innymi słowy, należy być pewnym, że firma, której powierza się swoje pieniądze, okaże się rzetelna – dotrzyma wszystkich warunków umowy i odda mieszkanie na czas. Dlatego odwiedź biuro dewelopera, przejrzyj Internet w poszukiwaniu informacji o jego dotychczasowych realizacjach, zapoznaj się z opiniami dotychczasowych klientów. Podejrzliwi, lub bardzo zapobiegawczy, mogą nawet zażądać od dewelopera przedstawienia wpisu do Krajowego rejestru Sądowego lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z którego można dowiedzieć się istotnych informacji o działalności firmy. Oferty mieszkań możesz odnaleźć na wielu portalach informacyjnych, na przykład na http://nieruchomosci.znajdzto.pl/mieszkania/

Negocjacja cen
Kiedy kupujesz mieszkanie od dewelopera, możesz spróbować znanej od wieków sztuki negocjacji. Często deweloper jest skłonny pójść nam na rękę i przystać na korzystną cenę – szczególnie jeśli jesteśmy zainteresowani ostatnim mieszkaniem, a deweloperowi zależy na domknięciu całości inwestycji. Może też okazać się, że chociaż cena mieszkania pozostanie bez zmian, dostaniemy gratis miejsce w garażu podziemnym.

Status mieszkania
Dla własnego bezpieczeństwa i w trosce o swoje finanse, dobrze udać się zawczasu do Sądu Rejonowego, by sprawdzić księgę wieczystą dla nieruchomości, którą jest się zainteresowanym. To źródło dostarczy ci również informacji dotyczących potencjalnych pożyczek zaciągniętych w banku przez dewelopera, lub kredytów pod hipotekę nieruchomości, którą właśnie chcesz kupić.

Pozwolenie na budowę
Ci, którzy mieli wystarczająco dużo szczęścia, by znaleźć wymarzone mieszkanie na rynku pierwotnym, mają się z czego cieszyć. Wciąż jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności przy tego rodzaju transakcjach i upewnić się, czy firma deweloperska ma pozwolenie na budowę w miejscu, w którym ma stanąć twoje mieszkanie. Jeśli takiego pozwolenia nie ma, lepiej wstrzymać się z zakupem do czasu, aż będzie w stanie je przedstawić. Ku przestrodze: kupując mieszkanie, które powstało bez zezwolenia, może zostać uznane za samowolę budowlaną, a to, zgodnie z polskim prawem, może skutkować znaczącymi opóźnieniami w odbiorze mieszkania, lub, w przypadku, gdy już jest wybudowane – nawet nakazem rozbiórki.

Przemyślana decyzja – nie impuls
Jeśli przemyślałeś swą decyzję i wciąż jesteś skłonny kupić to konkretne mieszkanie, najpierw będzie cię czekało złożenie podpisu na umowie przedwstępnej, którą poleca się sporządzić w formie aktu notarialnego. To wiąże się z dodatkowymi opłatami, jednak daje bezpieczną gwarancję, że deweloper nie sprzeda tego samego mieszkania innej osobie, która zaproponuje atrakcyjniejszą cenę. Choć wielu deweloperów udostępnia opcję rezerwacji mieszkania – każdy ma inny regulamin. Czasem można rezerwować lokum bez żadnych kosztów, innym zaś razem należy uiścić opłatę w wysokości 10% mieszkania.

Jak finansować
Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilości gotówki, nic prostszego – złóż wniosek kredytowy w sprawdzonym banku. Należy zaopatrzyć się w standardowy zestaw dokumentów, a także dokumenty związane bezpośrednio z przedmiotem kredytowania: wycenę mieszkania, odpis z księgi wieczystej, oświadczenie dewelopera, akt notarialny, wypis z rejestru gruntów i budynków, który potwierdza status działki pod zabudowę mieszkaniową. Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą wam bezpiecznie kupić wymarzone mieszkanie, skutecznie omijając pułapki, w które łatwo wpaść działając spontanicznie i bez zgłębienia tematu.