Uwielbiamy duże miasta!

Czy warto decydować się na ogrzewanie węglem?

Czy warto decydować się na ogrzewanie węglem?

Budujesz swój pierwszy dom i zastanawiasz się nad wyborem ogrzewania? Opalanie węglem ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim decyzję o zakupie węgla należy podjąć zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Jak go wybrać, aby nie zawiódł nas w nawet największe mrozy?

Cena za tonę czy kaloryczność?

Nikt nie jest w stanie zagwarantować ci, że zakupiony węgiel będzie dobrej jakości. Jest jednak bardzo ważna kwestia, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę – kaloryczność węgla. Pamiętaj o tym, aby nie sugerować się nigdy ceną za tonę, gdyż ta miara może okazać się zwodnicza i nieadekwatna do realnej wartości węgla. Kaloryczność to ilość ciepła, którą jest się w stanie wydobyć z jednego kilograma opału. Należy przy tym pamiętać, że im bardziej kaloryczny węgiel, tym będzie droższy.

Wady niskiej kaloryczności węgla

Przy wyborze paliwa o niskiej kaloryczności pojawiają się problemy z rozpaleniem i utrzymaniem ognia, a także z większą ilością popiołu, który trzeba wyrzucić. Natomiast w przypadku węgla o wyższej kaloryczności trudno będzie ci palić w wyższej temperaturze. W obu przypadkach będziesz musiał zastanowić się i wybrać paliwo, które sprosta twoim wymaganiom.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sprawdź, jak sprzedawcy oznaczają swój węgiel. Może zdarzyć się tak, że zamiast wartości opałowej zostanie ci podane ciepło spalania. Jest to sztuczka, na którą niestety nabierają się niektórzy klienci, dlatego staraj się czytać uważnie wszelkie oznaczenia, a w razie wątpliwości dopytaj sprzedawcę lub sprawdź w Internecie.

Ciepło spalania to energia całkowita, która zostaje uwolniona ze spalenia węgla. Niestety, ale energia ta jest bezużyteczna, dlatego należy bezwzględnie kierować się wyłącznie wartością opałową.

Czy warto ogrzewać dom węglem?

Pomimo że ceny węgla wciąż idą do gry, to mimo wszystko jest to jeden z tańszych sposobów na ogrzewanie domu. Oprócz ceny węgla należy zwrócić uwagę na to, skąd on do nas dociera, gdyż za transport również płacimy.