Uwielbiamy duże miasta!

Inwestycja w mieszkanie: czy to się opłaca?

Inwestycja w mieszkanie: czy to się opłaca?

Przy drożejących produktach i usługach coraz więcej osób szuka dodatkowych możliwości zarobienia pieniędzy. Wiele z nich podejmuje dodatkową pracę, zakłada własną działalność albo zajmuje się sprzedażą własnoręcznie wykonanych produktów. Są to sposoby dobre, jednak nie do końca przynoszące szybki zysk. Nadal bowiem najbardziej opłacalne jest inwestowanie w nieruchomości.

W dużych miastach każde mieszkanie da się wynająć. Mieszkania w Warszawie cieszą się szczególnym powodzeniem ze względu na liczne uczelnie i wiele miejsc pracy. Dzięki temu otwiera się przed wynajmującymi obszar do zarabiania pieniędzy niejako bez wysiłku. Jeśli więc dysponujemy środkami, warto kupić mieszkanie i je wynająć za odpowiednią cenę. Oczywiście na zyski będzie wpływało wiele czynników, między innymi metraż, wyposażenie lub jego brak, rozkład pomieszczeń oraz lokalizacja mieszkania. Mieszkania w Warszawie mieszczące się w centrum miasta lub w niewielkiej odległości od uczelni będą droższe niż mieszkania na przedmieściach. Warto wziąć to pod uwagę przy kupnie.

Oczywiście najbardziej opłacalne będzie kupno mieszkania za własne pieniądze. Jest ono bowiem nieobciążone kredytem, który należy spłacać, a więc natychmiast po wynajęciu przynosi zysk jego właścicielowi. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że wynajęcie mieszkania kupionego na kredyt staje się nieopłacalne. Mieszkania kupione na kredyt nadal przynoszą zysk. Cena wynajmu bowiem pokrywa, a często nawet przewyższa ratę kredytu. Mieszkanie jest spłacane na bieżąco, a właściciel po paru latach, zupełnie bez wyrzeczeń, posiada je na własność.

Posiadając jakiekolwiek środki finansowe lub tylko odpowiednią zdolność kredytową, warto rozważyć kupno mieszkania, by na emeryturze posiadać bardzo stabilne zaplecze finansowe. Mieszkania w Warszawie zawsze będą zarabiały na siebie i na właścicieli. Mogą oczywiście stracić na wartości, ale tyczy się to głównie mieszkań, które chce się sprzedać.